Aktualności Aktualności

Nadeszła wiosna. To znak, że czas na sadzenie drzew.

Młode drzewko zanim trafi do lasu, rośnie najpierw przez rok, dwa, a czasem i dłużej, w szkółce leśnej, pod opieką leśniczego-szkółkarza

Sadzonka wzrastając w odpowiednio przygotowanych warunkach, nawożona i pielęgnowana, zostaje tam przygotowana do przesadzenia do lasu. Nasze nadleśnictwo posadzi w tym roku prawie 800 tysięcy malutkich drzew wyhodowanych na szkółce leśnej w Dąbrowie Wielkiej.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew. Natomiast leśne szkółki produkują 800 mln różnych gatunków drzew i krzewów. Sadzimy coraz więcej drzew liściastych, to oznacza, że ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 proc. do 23 proc.

Spośród piętnastu gatunków sadzonek, które posadzimy w tym roku najwięcej będzie małych sosen, dębów, brzóz oraz buków. Skład gatunkowy przyszłego lasu i posadzonych drzew zależy, od jakości gleby – jej żyzności i wilgotności oraz warunków geograficznoklimatycznych. Leśnicy wiosną śpieszą się, aby obsadzić te miejsce, skąd w ubiegłych latach pozyskano drewno. Dzięki takiemu cyklowi nie musimy martwić się, że kiedyś zabraknie nam drzew.